Zmizelá tvář Hněvotína

Zmizelá tvář Hněvotína

Jak už název tohoto příspěvku napovídá, nahlédneme skrze fotografie na místa, která bychom dnes už v obci marně hledali. Během posledních sta let se tvář Hněvotína natolik proměnila, že už je často obtížné z některých snímků odhadnout, kterou lokaci zachycují. Na těch, u nichž to ale určit lze, si pojďme ilustrovat některá hněvotínská zákoutí, která již odvál čas.

Obrázek 1: Budova Besedy ve farské zahradě (v prostoru za dnešní firmou Famo) v roce 1961.
Postavena byla roku 1933 místní Lidovou jednotou za podpory tehdejšího faráře Jana Lochmanna, který byl velkým zastáncem hněvotínských Čechů a jejich spolkového života. Budova se stala sídlem katolického Orla, ale sloužila k setkávání i dalším spolkům. Po válce její význam postupně upadal, až byla na začátku 60. let rozebrána a materiál z ní využit na stavbu nových zděných šaten v areálu hřiště FC.

Obrázek 2: Skleník v areálu školní zahrady v 80. letech.
První provizorní skleník byl zbudován během školního roku 1976/77. O dva roky později přispěl odbor školství ONV kostrou a šroubením pro nový skleník. Do jeho stavby se v květnu a červnu 1980 zapojili učitelé, žáci i rodiče. Před začátkem prázdnin bylo hotovo. Po 30 letech, kolem roku 2011, již byl skleník nějakou dobu nevyužíván a jeho konstrukce v havarijním stavu ohrožovala děti i učitele. Došlo tak k jejímu demontování a pěstování plodin se přesunulo na nově zřízený školní pozemek v zadní části zahrady.

Obrázek 3: Ruina jedné z hněvotínských stodol v lokalitě U Floriánka, 1961. Takováto hospodářská stavení byla pevnou součástí místních gruntů a spolu s nimi tvořila pomyslný prstenec kolem původní návsi. Koncem 60. let začaly být stodoly bourány a postupně nahrazovány novými rodinnými domy. V sousedství sochy sv. Floriánka se s výstavbou prvních 8 řadových domků z plánovaných 16 započalo roku 1982. Vedení obce tehdy počítalo se stejnou zástavbou i v dnešní ulici Za Školou, kde k její realizaci ale nedošlo, a stodoly zde tak stály až do 90. let.

Obrázek 4: Boží muka u polní cesty směrem k Neředínu kolem roku 1954. Dnes je sice toto místo od zbytku obecního katastru odříznuto dálnicí D35, ale v minulosti šlo o frekventovanou trasu známou již od 17. století pod názvem „tvarůžková cesta“, neboť se po ní převážely sýry místních výrobců na trhy do Olomouce či na nádraží, odkud putovaly vlakem do Vídně. Vyjma nedochovaných božích muk se podél cesty nachází povalené torzo kříže s vyrytými jmény Matiase a Anny Nowotných, kteří na jeho zbudování zřejmě finančně přispěli. Víte-li o těchto dvou zmizelých památkách něco víc, napište mi na email kronika.hnevotin@email.cz.

Na dalších fotografiích, které se do tištěné verze článku nevešly, si můžete prohlédnout další místa v obci, která se v průběhu let značně proměnila.

  Prosím čekejte...