Historie místních hasičů
V roce 2022 si místní hasiči připomínali 130. výročí založení svého českého spolku. Využijme této příležitosti k ohlédnutí se za historií zdejšího SDH, konkrétně do období 40. až 80. let. 20. stol. Umožní nám to hasičská kronika, vedená od roku 1974 panem Vlastimilem Stejskalem, kterému za její poskytnutí velmi děkuji.
Začněme popořádku. Kdybychom hledali prvopočátek organizovaných hasičů u nás, dostali bychom se do roku 1830. Tehdy byl založen první, nutno dodat že německý, spolek dobrovolných hasičů, v pozdějších letech přezdíván jako „Veteráni“. Jeho členy byli jak Němci, tak i čeští starousedlíci. K roku 1919 tento sbor zanikl. Historie čistě českých požárníků se píše od roku 1892.
První celistvé záznamy o činnosti máme z doby po 2. sv. válce. V listopadu 1945 byl na ustavující schůzi v hostinci U Šromů obnoven sbor hasičů, za jehož starostu byl zvolen Josef Heda. Spolek se ihned chopil organizace mnoha oblíbených společenských akcí. Už v lednu 1946 proběhl první z každoročních plesů, v průběhu roku se přidala hodová zábava. Další roky přinesly pomlázkovou zábavu, dožínkové slavnosti, vinobraní, letní karnevaly nebo stavění a kácení máje. Do roku 1948 hasiči pořádali rovněž zapalování vatry v polích mezi Hněvotínem a Topolany na počest narozenin prezidenta Masaryka.
Padesátá léta přináší první záznamy o účasti hasičských družstev na soutěžích. Roku 1951 se místopředseda František Bernát vyslovil pro myšlenku vycvičit družstva, která by se mohla hasičských klání účastnit. O tři roky již byla vystavěna dvě 20členná družstva – chlapecké se toho roku umístilo na oblastní soutěži druhé, tým žen to dotáhl až na okresní kolo do Náměště, kde skončil celkově druhý. Z další činnosti sbor nepodceňoval zejména prevenci proti požárům. Organizovány byly protipožární prohlídky, osvětové besedy (pro školu i veřejnost), ve spolupráci s JZD pak tzv. „žňové hlídky“ na polích. K roku 1958 měl sbor 56 členů.
Podklady z šedesátých let máme dochovány jen zlomkovitě. Hned v roce 1961 se hasiči řádně zapotili při letních povodních. Odčerpávání vody z vylitého potoka, do nějž se zapojilo 37 členů sboru, zabralo přes 60 hodin práce. Do popředí zájmu se pak stále více dostávala činnost s mládeží. Na škole byl založen kroužek ČSPO, pod patronátem hasičů vzniká také divadelní kroužek, který vedl člen sboru František Maršálek. V kronice máme třeba záznam o pohádkovém představení „Perníková chaloupka“, s jehož nácvikem vypomohl i člen souboru Stiborova olomouckého divadla O. Ziegelheim.
Sedmdesátá léta zpočátku pokračovala v nastaveném režimu, k výraznějším změnám ve sboru došlo roku 1978. Dosavadní předseda nebyl opětovně zvolen a místo tak zůstalo uvolněno. Do vedoucí funkce byl následně navržen a zvolen Josef Studený. Obměny doznal i zbytek výboru. Téhož roku se sboru naskytla možnost uspořádat na místním hřišti okrskovou požární soutěž. Ovšem nedopadlo to zcela dle plánu, jak ostatně praví kronika: „…na poslední chvíli nám Sokol zkomplikoval situaci tím, že i když jsme měli hřiště zamluvené, pořádal pohárovou soutěž v kopané.“ Jako náhradní místo konání soutěže tak muselo posloužit hřiště v Lutíně.
Ještě krátce z let osmdesátých. K roku 1980 měl sbor 26 stálých členů. Roku 1983 byla zásahová jednotka za svou těžkou práci odměněna přidělením nového vozu Avia 31, což vyřešilo problémy s přepravou družstev na soutěže. Dosavadní vozidlo Škoda 1203 v tomto ohledu nevyhovovalo. Vůz Avia sloužil našim hasičům dlouhých 37 let, před dvěma lety byl prodán sboru SDH Vojnice.
Tolik ke stručnému exkurzu do dějin našich dobrovolných hasičů. Zajímavých informací a detailů o jejich činnosti je ale ještě stále dost a dost. Ještě aby ne, 130 let je přeci jen pěkná řádka let. Jistě se k jejich zajímavé historii v některém z budoucích článků ještě vrátíme.