Čtyři hrdinové druhého odboje
Jan Maršálek, Cyril Sklenář, František Muzikant a Alois Klevar. Tyto čtyři muže spojuje nejen účast v zahraničním odboji za 2. světové války, ale taktéž fakt, že všichni pocházeli ze sousedních Topolan. V dubnu 2023 to bylo 6 let ode dne, co jim byl v jejich rodné vsi odhalen pomník. Pojďme si tedy jejich osudy připomenout tímto příspěvkem.
Poté, co se odmítli smířit s německou okupací Československa, se 6. června 1939 vydali přes hranice protektorátu směrem do Krakova. Z Polska pokračovala jejich cesta lodí na sever Francie a následně až do Afriky. Během léta se všichni přihlásili do francouzské cizinecké legie, z níž se po začátku války stala 1. československá divize. Po obsazení Francie nacisty v červnu 1940 se jejich cesty rozcházejí – tři z nich se dostali do Velké Británie, jeden se rozhodl setrvat na francouzském území. V protektorátu byli mezitím v souvislosti s jejich emigrací zatýkáni jejich rodinní příslušníci a přátelé.
Jan Maršálek strávil nějaký čas v táboře Cholmondeley, v němž se českoslovenští vojáci soustřeďovali. Právě zde se rozhodl přihlásit k letectvu. Koncem ledna 1941 vstoupil do kurzu leteckých navigátorů a poté i střelců. 14. července toho roku odstartoval v rámci cvičného letu na palubě letounu Fairey Battle M2060. Posádku spolu s ním tvořili polský pilot Bylinski a svobodník Zdeněk Hytka. Toho dne však panovalo mlhavé počasí, které let zkomplikovalo. Vlivem toho letadlo narazilo do skalního útesu, vzplálo a zřítilo se do zálivu Luce u břehů Skotska. Nehodu ani jeden z mužů nepřežil. Maršálkovo tělo vyplavilo moře a bylo tak následně pohřbeno na hřbitově u městečka Stranraer v hrabství Wigtownshire. V době nehody mu bylo pouhých 26 let.
Cyril Sklenář byl z Francie evakuován 27. června 1940 a lodí se dostal do Liverpoolu. Dostal se do stejného vojenského tábora jako Maršálek a stejně jako on se rozhodl přihlásit k letectvu. Od září tak sloužil u 310. stíhací perutě RAF jako zbrojíř. V Británii válku zdárně přežil a v roce 1945 se vrátil domů do Československa, kde byl jmenován rotmistrem letectva v záloze. Když byl demobilizován, usadil se v Hněvotíně, kde působil jako soukromý zemědělec. Po povinné kolektivizaci byl krmičem v místním JZD. S manželkou Jiřinou vychovali čtyři děti. Zesnul nešťastnou náhodou na následky otravy oxidem uhličitým z kamen ve věku 61 let.
I František Muzikant během svého působení v Británii zakotvil u letectva, ve kterém sloužil jako rotmistr. Zprvu však u místní brigády zastával funkci zásobovače a kuchaře. Cizojazyčné prostředí pro něj nebylo problémem, ovládal jak angličtinu, tak i francouzštinu. V létě 1945 se vrátil do vlasti a přestěhoval se z rodných Topolan do Olomouce, kde vychovával své dvě děti. Od 50. let pracoval v národním podniku Pramen. Zemřel roku 1981 v 69 letech.
Alois Klevar jako jediný ze čtyř mužů Francii po červnu 1940 neopustil. Zapojil se tady do francouzského partyzánského odboje proti nacistům. Všechny nástrahy války zdárně překonal a po jejím skončení se vrátil do Hněvotína, kde mu byl přidělen rodinný dům. Až do znárodnění v něm provozoval obchod se smíšeným zbožím. Poté co o živnost přišel, vystřídal řadu zaměstnání – pracoval jako pojišťovací agent nebo skladník. V obci dlouhodobě působil jako jednatel Svazu Protifašistických bojovníků. Zemřel koncem roku 1981 v 79 letech.
Až na Aloise Klevara se všichni muži dočkali vojenských ocenění. Maršálek byl nositelem Československého válečného kříže. Sklenář ještě během války obdržel Československou vojenskou pamětní medaili se štítkem F-VB a po ní se dočkal Československé medaile za zásluhy II. stupně a Československé medaile za chrabrost. Roku 1968 byl dodatečně obdarován medailí 50 let ČSSR. Muzikant se za války dočkal dvou ocenění – rovněž pamětní medaile se štítkem F-VB a Československé medaile za zásluhy II. stupně.
Odvahu těchto čtyř mužů si musíme neustále připomínat. Každý rok, na výročí ukončení války, tak činí jejich rodinní příslušníci a přátelé, kteří se společně s vedením naší obce schází u výše zmíněného pomníku v Topolanech a pokládají k němu květiny a svíčky. V sousedství pomníku se nachází zdárně zpracovaná informační tabule, která posloužila jako zdroj informací pro tento příspěvek.