Zmizelý kříž na Tvarůžkové cestě

Zmizelý kříž na Tvarůžkové cestě

Je tomu už více jak rok, kdy jsme na stránkách Zpravodaje věnovali tématu ztracené tváře Hněvotína. V té souvislosti jsme se zaměřili i na dvě ztracené památky na tzv. Tvarůžkové cestě, která v minulosti spojovala naši obec s Olomoucí – a bývalo by tomu tak bylo dodnes, kdyby ji nepřeťala dálnice D35. Konkrétně šlo o boží muka a votivní křížek, jehož povalené torzo lze na hranici obecního a olomoucké katastru dodnes nalézt.

V průběhu jara se na obecní úřad dostal dokument navrhující kompletní opravu tohoto kříže od restaurátora BcA. Daniela Daubnera, který přináší zajímavé informace o této památce včetně unikátních archivních fotografií z dob, kdy kříž ještě stál. Pojďme se tedy o této zmizelé památce, která dnes tiše zarůstá v houští, dozvědět něco více.
Neorenesanční křížek datovaný do roku 1843 z dílny neznámého autora sestával z pískovcového soklu, který dnes leží povalen na zemi, a kříže s korpusem Krista. Na zadní části podstavce je v současnosti již špatně čitelný německý nápis „Geschaftet Matias und Anna Nowotny. Got gebe euch den ewigen Ruh.“ Do češtiny jej lze přeložit jako: „Darováno Matiasem a Annou Nowotnými. Bůh vám dej věčné odpočinutí.“ Římsa nesoucí skálu s křížem byla zdobena několika ornamenty (tzv. vejcovcem a listovcem) a žlábky (tzv. kanelurami). V původním stavu byla památka až 5,5 metru vysoká.

Kříž se původně nacházel poblíž křižovatky polních cest, které postupem času zanikly. Na fotografii z 50. let je zřejmé, že už tou dobou byl křížek s Kristem poškozen. Další rány památku postihly po roce 1968, kdy se v blízkých objektech olomouckého letiště usadili sovětští vojáci. Dodnes jsou na podstavci znatelné vyryté ruskojazyčné nápisy a letopočet 1969. Kdy přesně památka o vrcholový křížek přišla se neví, zpráva předpokládá že někdy v průběhu 70. let, což podporují fotografie z roku 1979. Po roce 1989 byla zkáza památky dovršena jejím povalením. Odlehlost místa, kde se kříž nachází, pak ještě podtrhla stavba dálnice.

Zpráva přichází s kompletním návrhem opravy památky v havarijním stavu zahrnující její opětovné vztyčení, vyčištění kamene, restauraci poškozených částí, neboť pískovec je již ve značně zkorodovaném stavu, a zhotovení replik chybějících plastik. Dle návrhu restaurátora by se po opravě vrátila zpět na své původní místo.

Zmizelé památky podél Tvarůžkové cesty dokazují její význam pro naše předky v minulosti, kdy byla hlavní tepnou pro hněvotínské sýraře a další obchodníky, kteří své zboží vyváželi na městské trhy. O odkaz minulosti, který se v památkách skrývá, bychom měli náležitě pečovat. Čas ukáže, zda se potřebné péče v budoucnosti dočká i tento kříž.

  Prosím čekejte...