Staré tělocvičně po téměř 100 letech odzvonilo
Zatímco místním dětem školou povinným poslední školní zvonění 28. června 2024 zakončilo vyučování a zahájilo prázdniny, naší tělocvičně odzvonilo poslední „funkční období“ v její téměř stoleté historii. Začátkem července se do její likvidace pustili dělníci se stroji, neboť na jejím místě vzniknou nové moderní učebny a prostory školní družiny. V sousedství školy pak vyroste tělocvična zcela nová, odpovídající nárokům sportování ve 21. století.
Významnou roli ve společenském životě místního obyvatelstva plnila tělocvična od slavnostního otevření školní budovy 1. září 1929, kdy se v ní konal zahajovací koncert. Po dobu první republiky pak fungovala primárně jako prostor pro tělovýchovu zdejších žáků, ale také jako místo připomínek významných výročí. Výsadní postavení měly oslavy 28. října, které vedení školy pořádalo jak pro žáky tak i pro veřejnost. Učitelé s dětmi každý rok secvičili odlišné kulturní pásmo. Ve školním roce 1930/1931 děti na prknech tělocvičny recitovaly ku příkladu básně „Pravá vlast“ či „Bratrství“, pěvecký sbor vystoupil s „Modlitbou za vlast“ nebo „Buď zdráv nám, prezidente náš“. Právě oslavy narozenin prezidenta Masaryka byly další akcí spojenou s akademií, která se před rokem 1938 v tělocvičně konala. S tělocvičnou byly ale i jisté komplikace, což dokládá zápis ze školní kroniky za rok 1933: „Největší závadou celé budovy jsou kamna o malé výhřevnosti, takže v rohových učebnách, mateřské škole, tělocvičně, kreslírně a dívčí pracovně nelze vůbec docíliti normální teploty, ba tělocvičny, kreslírny a pracovny nelze vůbec v době silných mrazů používati.“ (Školní kronika 1924–1962, nestr.) Problém vyřešilo zakoupení druhých kamen o výhřevnosti 800 m3 v následujícím roce.
Po druhé světové válce, kdy školní budova a s ní i tělocvična sloužila místním Němcům, byla výuka zahájena 2. září 1945 a to opět v tělocvičně, kde se konala slavnost spojená s tělocvičným vystoupením žáků. Školní rok zde byl zahajován až do přesunu do prostor nového kulturního domu na podzim 1954. S jeho otevřením získala tělocvična „konkurenta“ v podobě velkého sálu a nové menší tělocvičny (dnes prostory restaurace) a většina veřejných akcí se tak přesunula sem – včetně oslav VŘSR, vánočních besídek s Dědou Mrázem či oslav MDŽ. Menší vytížení tělocvičny ale umožnilo v 50. letech pořádání řady kroužků a dobrovolné tělesné výchovy nad rámec výuky. V době ředitelování pana Rudolfa Albrechta se tělocvična stala zázemím pro místní ochotníky ze souboru J. K. Tyl.
Postupem let byla tělocvična vybavována novým náčiním. Ve školním roce 1958/1959 ONV přidělil škole dorostenecká bradla a kozu. Na všechna okna byly v témže období instalovány ochranné drátěné sítě. Během školního roku 1972/1973 byly do prostor zavěšeny koše na basketbal. Pravidelně probíhala revize tělovýchovných pomůcek, kterou měl na starost národní podnik Beskydsport z Frýdku-Místku.
Samostatnou kapitolou v historii tělocvičny jsou politicky motivované soutěže v období normalizace. Jednou takovou byla soutěž o znalostech ruštiny a SSSR „O zemi, kde zítra již znamená včera“, která se zde konala 19. prosince 1974. Dobový článek nám přibližuje její průběh: „Na tvářích všech účastníků se zračilo napětí, vzrušení, u soutěžících i jistá nervozita. Soutěž byla zahájena písní Kazačok. (…) Zvítězilo družstvo žáků 9. tř. ve složení H. Kargerová, A. Marek, V. Ošlejšková, které bude reprezentovat školu v okrskovém kole.“ (Školní kronika 1973–1991, nestr.) Oblíbené byly také recitační soutěže, na nichž výkonům soutěžících přihlíželo početné publikum složené ze všech žáků školy.
Pomyslné renesance se tělocvična dočkala v 90. letech za ředitelování paní Aleny Večeřové. Do jejích prostor se navrátily vánoční besídky, konaly se pěvecké a taneční soutěže. Z důvodu havarijního stavu sálu v kulturním domě se zde konala i zahájení a ukončení školního roku. Kulturně tělocvična nestrádala ani po roce 2005, kdy se zástupkyní stala paní Vlasta Nováková, která s žáky rovněž připravovala řadu vystoupení. Tělocvična byla tím místem, kde se jí připravované výstupy žáků nacvičovaly a předváděly dětskému obecenstvu.
Ač Hněvotínu tělocvična sloužila téměř celé století, dle fotografií je znát, že se za tu dobu příliš nezměnila. Tímto článkem se s ní naposledy symbolicky loučíme a už se těšíme na novou, moderní tělocvičnu, která bude přínosem nejen žákům a učitelům, ale i všem občanům Hněvotína.